Буду розповідати спрощено, як запам’ятав. Повна історія є в книзі Адама Гранта “Давати чи брати”. Якось провели дослідження, хто власник найкрутішої мережі зв’язків на LinkedIn. Для цього взяли базу з найвпливовіших власників і керівників топових компаній в світі, включаючи стартапі Силіконової долини. І проаналізували, у кого є найбільше особистих контактів (1st level connections). Довелося виключити двох чи трьох лідерів самого LinkedIn, бо в них за замовчанням є всі контакти всіх людей. 

І виявилося, що такою людиною є Адам Ріфкін, інтроверт, що окрім англійської знає дві мови – Джаваскріпт та вигадану мову з фантастичного твору (здається Властелін Колець). Коли він почав займатися своїм стартапом, то написав листа одному з ключових інвесторів, засновнику великої соцмережі. І той несподівано згодився на зустріч і запропонував фінансування. Далі Адам отримав місце в одному з ключових офісних приміщень Силіконової долини, разом з молодою командою LinkedIn, поряд сиділи хлопці, що придумали Youtube. Тобто то були вершки з вершків, та заклали основу для його особистих проектів. 

Але чому це стало можливим? Справа у тому, що Адам мав таку рису характеру як надзвичайну емпатію до потреб інших людей, і намагався допомагати всім. Коли була якась вечірка, він міг годинами вислуховувати інших, приділяючи увагу кожному, іноді це займало десятки хвилин (при тому, що звичайна комунікація була на зразок “Як справи?” “Та все ОК, як сам?”). Адам заснував сайт для шанувальників музичного гурту, який став настільки популярним (сотні тисяч користувачів), що власники групи згодом звернулися до нього з проханням придбати цей сайт. “Та в чому справа? Він повністю ваш ”  – відповів Адам і передав їм повністю права. 

Далі йому написав листа один з користувачів, та поскаржився, що не всі напрямки музики відображаються в списках рекомендацій, запропонував зміни, та Адам, який уявив ту людину як якогось дивного “рокера-металіста” з характерною зачіскою гребінцем, чемно відповів та зробив додаткову сторінку з посиланнями. Той “рокер” через п’ять років став засновником соцмережі та керував мільярдами інвестицій. Тому він згодився на зустріч з Адамом та інвестував в його ідею (що також стала успішною).

Адам вміє віддавати та любити свою справу та людей, які з’являються на його горизонті. Наприклад, у нього до 100 рекомендацій на LinkedIn, а він сам написав їх з півтисячі, та дуже детальних. Таке ставлення завжди рано чи пізно призводить тебе до успіху, на мою думку. І якщо ви будете заперечувати, що інші люди зможуть скористатися твоєю “наївністю”, це не так – коли ти навчишся розпізнавати людей з поганими мотивами та уникати їх. 

Та я помітив, що такі люди згодом і перестають до тебе звертатися, бо в їхньому всесвіті так не буває. Вони очікують, що і ти живеш за їхніми установками quid pro quo, ти мені це, а я тобі ось це. Або живуть як політики-дипломати – “Я надам тобі щось, а отримаю в десять разів більше назад”. Вони будуть міркувати, що ти надто хитрий і задумав гру проти них, правил якої вони не знають. 

Моє резюме – вміти віддавати добро, не очікуючи нічого взамін – одне з ключових запорук для гарної карми та  глобального успіху як людини.