Одна з “байок”, що я вислухав багато разів у молоді роки – що ось дивись, хтось не був у перших рядах у школі, переважно отримував трійки (“троєчник” навіть не “хорошіст”), та “пробився у люди”, “відкрив ресторан, СТО”, став “бізнесменом”, навіть “досяг успіху”. 

Моє визначення “успіху” далеко від того, щоб керувати чи мати власне СТО або готель. Проте я хотів зауважити те, чому люди, що мають за дефолтом вищий IQ та “талант”, не досягають якихось пристойних результатів у житті. 

Так, звичайно, ви скажете – емоційний інтелект, і будете праві. Така “талановита” людина не виносить емоційних викликів, “буреломів” та “полубокса”, коли доля б’є тебе під дих, але переважно по голові. Ламається, поступається своїми принципами та йде на низькооплачувану роботу, щоб виконувати вказівки інших, “жити чужою історією, не своїми ідеями”.

Також можна сказати, що у неї не вистачає того, що називається Grit (почитайте книгу Анжели Дакворт з такою назвою), або сили довготривалої витримки та наснаги, що не згасає роками. Сила підприємця, винахідника, великого творця або митця – за тисячі, десятки тисяч експериментів, кроків, “підходів”, “сетів”, днів досягти такої глибини своїх творінь, будь то фабрика з виробництва ідеальних підшипників або геніальна картина, що зможе змінити на краще життя  десятків тисяч, сотень тисяч людей. Та зробити тебе незалежним, щасливим, заможним. 

Щодо відмінників – тут так справа. У них не так рідко буває такі залежності:

1. Вони звикли, щоб їх хвалили, та отримання доволі суб’єктивних оцінок в царинах, що не завжди, далеко не завжди, актуальні (взяти хоча б “історію кпрс”, що ми вчили в школі в 1980-х). 

2.  Та вони не навчилися пов’язувати предмети в школі з реальним життям. Наприклад, математика чи іноземна мова, що розкривають перед тобою широченні перспективи в дорослому житті. 

3.  Вони не зрозуміли суті освіти – що це лише загальний фон, що художник наносить на холст на самому початку, перед тим, як викреслювати все більш конкретні фігури і деталі. Навчання має бути постійним. Якщо ви хоча б колись на протязі життя вирішили, що досягли майстерності в своїй кар’єрі, та вам вже “досить” вчитися, та потрапили в пастку “стаціонарного, не зростаючого мислення”, я вам зовсім не заздрю. Життя, ринок вас пережує і перетравить.

4. Та ось одне з основних – Вони звикли виконувати завдання, але не надавати. Вони живуть чужими ідеями. Вони дивляться по сторонам і дивуються, що там відбувається, та ніколи не стають “ігроками”, що смикають за нитки, та керують подіями. 

Вміння ламати свою інертність і набратися сміливості “гнути свою лінію”, і нехай “світ прогнеться під нами” – це одна з основних ознак успішної та незалежної людини. 

І будь-якому відміннику варто цьому навчитися.