О, це цікаве питання. Відповісти на нього допоможе Сенека, бо як раніше, так і зараз точилися розмови про те, що людина самодостатня, досконала не потребує зовнішніх зв’язків, бо вона задоволена всім, що у нього є. 

І саме тут криється така підступна брехня, що її використовують для того, щоб прикрити свою неспроможність на щирі відчуття, вмію віддавати і жертвувати власними інтересами. Люди-циніки та що критикують – надмірно токсичні (їх треба триматися осторонь, це вчора говорив Раян Голідей), вони люблять писати грізні коментарі в соцмережах та тролити всіх і вся. “А ось я тут такий особливий, та мені ніхто не потрібен”. Та у таких людей більше господ ,ніж рабів. І у таких людей немає друзів, навіть якщо мають тисячі “френдов” на ФБ та тисячі “конектів” на ЛінкедІн. 

Кількість та якість. Та глибина. “Така дружба як прийшла, так і відійде. Ти завів друга з тим, аби він визволив тебе із кайданів? Лиш задзвенять вони – втече твій друг.” Це дружба, яку називають “принагідною”. 

Сенека говорить, що справжня дружба нагадує пристрасть закоханих. Кохання – це “шалена дружба”. І ось продовжує, що “Любов сама по собі, нехтуючи всім іншим, запалює серця жагою прекрасного в надії на взаємність у ласках.

І ось це класно написано:

“Якщо вона гідна того, щоб до неї стреміти заради неї самої, то її може шукати навіть мудрець, який ні в кому, окрім себе, не має потреби.”

І не можу не процитувати такий рядок:

“Філософ ні в чому не терпить нестачі, хоч і потребує багатьох речей; дурень же навпаки: нічого не потребує, бо й нічим користуватись не вміє, зате нестачу терпить в усьому”.

Дружіть заради самої дружби, шукайте красоту в відносинах, та будьте мудрими у тому, щоб свідомо віддавати те, що вважаєте потрібним. Чи може трапитися так, що вами будуть користатися? Думаю, що це малоймовірно, бо чисте притягується до чистого, і друзі ваші будуть щонайменш щирими, сумлінними, відповідальними особистостями, до яких ви натурально маєте тягу. В своєму оточенні я не помічав, щоб це було наявною проблемою.

І останній важливий момент – мудрець і філософ може (і має бути) успішною активною людиною, професіоналом, митцем, бізнесменом, батьком, головою сімейства. Не запобігати відносин з суспільством. Допомагати країні в тяжку годину. В протилежному випадку це не філософія, а якась брехня та неподобство.

Ось як про це пише Сенека:

“”Хоч і задовольняється самим собою, приводить у дім дружину; … дає життя своїм дітям… все ж не жив би, коли б йому довелося жити без жодної коло себе людини. Не власна користь, а природна потреба схиляє до дружби; до неї, як і до інших речей, чуємо вроджений потяг”.