Стати фахівцем! Стати ремісником! Митцем! Теслею! Майстром своєї справи.

В книзі “So Good They Can’t Ignore You” Кела Ньюпорта, я рекомендую для  прочитання людям, які:

  • Застрягли в професійному зростанні

  • Хочуть знайти роботу “по душі”

  • Так, щоб вона приносила достатньо грошей і мала великий потенціал

Бо більшість з нас звикли робити те, що у нас добре виходить. Ось навчилися грати на гітарі одну й ту ж мелодію, та і будемо наявляти її щодня, або хизуватися перед дівчатами. Або бити тенісними м’ячиками в стіну.

Коли ми починаємо чимось займатися, є натуральна тенденція якомога якісніше і більше навчитися, поки ми не заспокоїмося та не привчимо себе до думки, що ми “достатньо гарні” в цьому, та досягаємо чогось на зразок плато, де ти вже нікуди не рухаєшся.

Саме тому деякі програмісти з 15 річним досвідом фактично мають 15 разів по 1-річному досвіду. Вони не переживають болі або “розтяжки”, та не прислуховуються до критики. У них навіть немає “тренера”, що давав би їм копняка.

Навіть юний шахист Магнус Карлсен, що в тринадцятирічному віці зіграв з Гаррі Каспаровим у нічию, згодом платив найвеличнішому з гросмейстерів 700 тисяч на рік за навчання. У Гаррі в 1990х був рейтинг 2851, майже на 100 пунктів вище за Боббі Фішера. Такого не досягають безкінечними іграми з самим собою. Та навіть безліччю участей в турнірах. Бо там ти часто граєш з кимось хто набагато краще за тебе, та не встигаєш зрозуміти, як то тобі так швидко поставили мат. Або з слабкими, кого можна обіграти “однією лівою” (Магнус навіть міг піти погуляти, бо йому було сумно чекати, поки суперники думають над черговим ходом).

Ключ – в свідомому навчанні, де ти щодня відчуваєш щось на зразок емоційної болі, тобі некомфортно. Та над тобою стоїть суворий вчитель, що вказує на твої помилки і корегує.

В одному з інтерв’ю Стів Мартін (його словами власне названа ця книга – “Будь настільки гарним, щоб тебе не могли ігнорувати”) сказав, що вчиться грати на банджо, та збирається займатися цим щонайменш наступні сорок років, “Бо якщо ти чимось займаєшся аж 40 років, у тебе майже немає шансів це робити погано”. Так, це узгоджується з концепцією Маклкольма Гладвела, що в своїй книзі Outliers означив “правило 10 000 годин” практики, необхідних, щоб стати майстром в будь якій справі. 

Стів Мартін також зауважив, що це має бути з diligence – з уважністю, працьовитістю, старанністю, наполегливістю, ретельністю, та що критично – відмовляючись від відволікаючих факторів. 

Ремесло, що ви хочете надбати, має бути не просто вигаданим вашою фантазією, а узгоджуватися з тим, що потрібно світові. Тоді твій “кар’єрний капітал” буде нарощуватися і проносити плоди. 

Ось дві характеристики такого зайняття. Воно має бути 

  • Рідким, що важко знайти на ринку

  • Цінним – те, що потребує ринок.

Коли обираєте, чим займатися, зауважте також, що існує два види ринків для кар’єри, де ти будеш надовбувати свою репутацію або кар’єрний капітал:

  • Ринки, де панує правило аукціону

  • Там, де переможець забирає все, а інші гравці не отримають нічого

По правилах аукціону можуть працювати ринки програмування – якщо ти достатньо володієш мовою написання JavaScript, то ніколи не матимеш не достатку пропозицій щодо нових проектів (якщо це не так, ти недостатньо хороший програміст або твою роботу чи резюме ніхто не бачить). 

З іншого боку – якщо ти пишеш сценарії для серіалів, тільки кращі з кращих отримують величезні гонорари, бо не можуть десятки тисяч людей писати сценарії для дорогих зйомок на ТВ. Та ж сама історія з футболом. Месі отримує контракт на мільярд доларів, а твій сусід-футболіст (що займається все життя футболом) ледве пробивається в другу лігу, щоб отримати зарплатню в кілька сотень доларів на місяць (і вважає це успіхом, бо 99 відсотків людей не можуть грати в футбол професійно і отримувати за це винагороду).

Серед звичок, що мені запали в пам’ять – це планувати на тиждень наперед два типа активностей:

  • Ті, на що ти підписався та на які ти не можеш впливати – робочі обов’язки, зустрічі, контракти, аналітика;

  • Ті, де м’яч на твоїй стороні – твоя дисертація, дослідження, довгострокові проекти і навчання.

Коли ти зробив бюджет на тиждень, скільки годин ти займався кожним видом діяльності, та фіксуєш фанатично чим займався щодня, щохвилинно (це також нескладна звичка). В кінці ти звіряєш, чи вдалося тобі виконати план, та наскільки ти просунувся в кожному з проектів.

Якщо цього не робити, ти будеш постійно скочуватися до мало важливих в перспективі діяльностей як-то перевіряти емейли і бути постійно на зв’язку з мітингами і дзвінками.

От 5 навичок майстра по Келу Ньюпорту:

1 – Вирішуй заздалегідь, на якому типу ринку кар’єрного капіталу ти будеш розвиватися і будувати свою кар’єру;

2 – Визнач тип свого кар’єрного капіталу;

3 – Точно визначай, які критерії ознаки майстерності – define Good;

4 – Розтягуйся та знищуй;

5 – Будь терплячим.