Завдання на сьогодні – ввійдіть в стан зосередженою роботи, що приносить щастя – стан Потоку.

Давайте на сьогодні постараємося виділити час, бажано не менше 1.5 – 2 годин на те, щоб ввійти в стан Потоку. Якщо раніше цього не робити, то буде важкувато. Вам потрібно буде відокремитися від оточення, буквально обірвати свої зв’язки з зовнішнім світом. Цей стан описує як Міхай Чіксентміхайі (Потік), так і Кел Ньюпорт (Глибока робота).

Зосереджена увага: У стані потоку уся увага зосереджена на одній задачі, і зовнішні розсіювачі здаються віддаленими або неважливими. Ти інвестуєш 100 відсотків уваги в одну діяльність, одну задачу. Це зовсім не просто, особливо якщо ви не треновані. Це означає прибрати всі відволікаючі фактори, як то закладки на робочому столі або браузері, прибрати стіл і кімнату від того, що може викликати позов до іншої діяльності. Вимкнути нотифікації в телефоні. Може вимкнути Інтернет. Повісити табличку на двері “Не турбувати ”, бо вартість одного “Можна вас на хвилиночку ”, або “У вас є дві хвилини на мене ” – як мінімум півгодини, щоб повернутися в цей стан. Якщо хтось заходить до вас частіше, шанси ввійти в стан Потоку майже нульові. Будьте Арджуною, який бачить не дерево, не орла, який сидить на гілці, а саме око орла, на який він націлив свою стрілу (підказка – ми не стріляємо в птахів).

Ясність цілей: Коли ви знаходитесь у стані потоку, ваші цілі чітко визначені, і ви точно розумієте, що потрібно зробити і які очікувані результати. Ви маєте чітко усвідомлювати, заради чого ви цим займаєтеся. Ціль має бути достатньо значна і відповідати вашим ролям та внутрішній ідентифікації. Підказка – “Подивитися блокбастер на Нетфліксі, щоб потім розповісти знайомим ” – навряд чи призведе до стану Потоку, а “Написати статтю в науковий журнал, тому що я професор та шукаю рішення для боротьби з раком ” – доволі дотична.

Збалансованість виклику та вмінь: Завдання має бути на такому рівні складності, що воно ні занадто легке, щоб викликати нудьгу, ані занадто складне, щоб викликати тривогу. Воно має балансувати між вашими навичками та викликами, які воно ставить. Написати шедевр на полотні за  30 хвилин, як Боб Росс, може бути занадто складним завданням, а ось заточити ножа чи прибрати в кімнаті – занадто легким. Ви маєте якийсь челендж, який ви з зусиллями можете подолати.

Негайний зворотній зв’язок: Виконуючи завдання, ви отримуєте миттєвий зворотній зв’язок про ваш прогрес, що дозволяє адаптуватися та коригувати ваші дії в реальному часі. Гарна ідея – вести щоденник або чек  лист, або хоча б заздалегідь визначити свої ключові точки прогресу. Наприклад, для Стівена Кінга це може бути кількість написаних слів, виданих книг, також кількість продажів, та ці цифри корелюють коли ти знаєш що робиш. “Аудіострічка не вміє дурити”, весь твій результат можна побачити.

Поглинання в діяльність: Ви повністю поглинуті завданням, до того ж, що втрачаєте почуття часу та забуваєте про себе як особистість, що відділена від завдання. Ви не знаєте, пройшло 20 хвилин або 5 годин, бо час втрачає значення.

Відсутність самосвідомості: Всі проблеми відійшли на задній план. Щоб було зручніше ввійти в стан Потоку, можна записати їх на окремому аркуші, та відсунути в сторону – “Нехай я буду турбуватися про це після того, як закінчу ” (Колись в Джентльмен шоу був такий розіграш анекдоту про людину, яка їсть борщ та повідомлення про смерть когось зі знайомих – “Дайте доїсти, та потім побачите, яка в мене буде істерика ”. Трохи хибний приклад, але сенс той же. Дайте закінчити одне, потім займіться іншим).

Контроль: Людина не може бути щасливою та зосередженою, коли вона не відчуває контроль над тим, що робить. Якщо хтось стоїть над душею і постійно говорить, що тобі робити, ти ніколи не зможеш робити глибоку роботу в стані потоку.

Задоволення від процесу: Шварценеггер говорив, що качати залізо для нього краще за секс. Це викликало резонанс у маркетологів. В цьому є резон, бо коли ти занурений в процес задля вищої мети, твоєму відчуттю щастя немає рівних. Ти щасливіший, коли працюєш, ніж коли відпочиваєш десь на островах під чудову музику (особливо коли робиш це занадто довго і втрачаєш відчуття свого “Я” та свого сенсу в світі).

Ось такі 8 порад, щоб ввійти в стан Потоку та зрозуміти, що ти саме в ньому, а не в ілюзії.