Якщо б я визначив тих, хто останнім часом найбільш впливав на моє сприйняття “часу Каірос”, то серед них були б і Тім Ферріс, і Раян Голідей, і Сем Овенс, і ось Раві Абувала.

Скоріш за все ви не знаєте щодо останніх двох. Сем створив імперію consulting.com, і його називали “королем консалтингу”, бо він навчив десятки тисяч людей, як ставати експертами в своїй галузі та як прийти до успішного, заможного життя завдяки своїм знанням і вмінню комунікувати.

Раві Абувала – засновник Scaling with System, та є прикладом надуспішного молодого підприємця, що взяв найкраще від Тіма Ферріса і його “4-годинного робочого тижня”. Він також використовує техніку Алека Гормозі 100 Million Dollars offers. Зараз з ним працює команда, та вони допомагають сотням компаній створювати системи продажів. 

Окрім того, що Раві неймовірно успішний як підприємець, та йому, наскільки я знаю, до 30 років, він виступає з тренінгами по Штатам і Канаді та живе в Майамі з дружиною, веде Youtube канал, де я його і знайшов. І можу стверджувати, що те, як він живе, є певною мірою втіленням принципів Каіросу.

Батьки і оточення Раві пропонували йому кар’єру юриста, та до якогось часу він не задумувався щодо правильності цього вибору, “бо маю ж я чимось заробляти на життя”.

Втім, деякі події в житті Раві спонукали його передивитися своє ставлення до життя і свого місця в ньому, як він проводить свій час і куди зростає.

Перше. Його батьку поставили діагноз рак легенів, та він пройшов променеву терапію і хімію. Раві вважає, що близькість смерті рідної людини підвищила його бажання виділяти більше часу на спілкування з родиною. Друге. Його друг багато працював і відкладав гроші на інвестиційний портфель і вкладав в хеджеві фонди, відмовляв собі багато у чому. Та зненацька загинув одного дня. 

А чи можливо жити на повну, та мати достатньо часу для себе, для розвитку, для задоволення від життя, для рідних людей, для друзів? Виявляється, це реально. І хоча до цього Раві зосереджувався на першій частині рівняння – робити речі правильно, тільки тепер він працює над тим, щоб робити правильні речі. 

Та це не про те, щоб гуляти, прожигати своє молоде життя на вечірках і в компанії безтурботних друзів-студентів. І хоча Раві зараз має приватний літак, яхту, авто і мотоцикл своєї мрії, він обожнює важко і глибоко працювати. Та він побудував надзвичайно ефективну компанію, працівники якої спроможні генерувати в десятки разів більше прибутку, ніж в середньому по ринку.

В сьогоднішній серії давайте розберемо деякі з його принципів життя та роботи, якими він ділиться в останньому відео.

Я давно хотів про нього детально написати, і останнє відео з “12 уроками для підприємців” – чудовий для цього привід. Як на мене, в царинах С – Creativity, A – Affluence наш гість Раві Абувала – беззаперечний експерт. 

Раві називають “людиною систем”. 

Першу свою компанію він побудував, працюючи буквально 4 години на тиждень. На той час вони отримували до 200 тисяч доларів на місяць, але він вирішив змінити курс, та побудував іншу компанію, та за 48 місяців (4 роки) вони спромоглися отримати 25 мілліонів доларів. Ще один бізнес лише з 4 працівниками він підняв до 5 мільйонів доларів за 9 місяців.

Це життя, яке вибудовує для себе Раві. Подорожі з друзями, стрибки з парашутом, насичені тренінги і регулярне навчання. 

Дві події, що змінили його сприйняття життя. Спочатку його батьку поставили невтішний діагноз (ліворуч), далі один з його друзів (на фото праворуч) трагічно загинув, хоча відкладав гроші “на майбутнє”).


І ось інтерпретація моєї улюбленої цитати Махатми Ганді – “Життя – це баланс між тим, щоб жити так, нібито ти помреш завтра, і плануванню немов ти збираєшся жити вічно”.

Знайти різницю між тим, що ти робиш все більш ретельно і ефективно, і тим, щоб займатися по-справжньому важливими у житті речами – це і наука, і мистецтво підприємця. Ти маєш ставити під сумнів майже все, що займає твої години, твої дні. Пропускати все через фільтр своїх цілей, та ставити важкі питання, деякі з яких – трохи пізніше в цій презентації. 

Прагнути простоти у всьому в своєму житті, в тому числі в бізнесі – чи не про це говорять і Мангер, і Баффет, і наразі Абувала. Для себе Раві розробив детальний маніфест, який він перечитує щодня, та доповнює деталями. Якщо те, що він робить, узгоджується з цим маніфестом – гаразд, якщо ні – воно того не варто. 

Ось декілька рядків:

– Моє життя просте, втім наповнене, багате. Я знаю, що не можу зробити все, тому я часто окреслюю для себе насправді важливі речі – для мого щастя і безжально відкидаю все, що зайве.

– Я ставлю в пріоритет своє здоров’я та енергію. Я витрачаю щонайменш дві години щодня на розвиток свого тіла та душі. Це включає щоденну медитацію, зайняття в спортзалі, сауну і занурення в холодну воду. Іноді мої тренування пов’язані з підняттям ваги, коли це всередині приміщення, іноді я займаюся на вільному повітрі і насолоджуюся природою. Мої тренування прості, недовгі та ефективні. Мої медитації зазвичай структуровані, але вони також можуть бути лише часом, що я проводжу наодинці з собою.

– Моя дієта включає види їжі з 2-3 органічними продуктами.  

– Мій стиль життя простий, але я маю переконатися, що маю високий статус де б я не з’являвся.

– Я часто отримую високу оцінку, компліменти за свої прикраси, стиль одягу, зовнішній вигляд.

– Моя домівка надзвичайно затишна і приваблює гостей, втім високого класу. Вона біля води, з причалом до яхти, та навколо достатньо місця для прогулянки.

На цьому зробимо паузу, та мені здається, що це чудовий маніфест.

Ось декілька “іграшок” для дорослих, що тішиться Раві, та зважаючи на те, як стоїчно він проводить своє життя, наскільки ретельно працює над своїми “системами”, він точно може собі це дозволити, витрачаючи лише невелику частку своїх доходів на забаганки, що входять в його Маніфест. Наскільки я розумію, він бере їх в лізинг, що коштує йому приміром мізерні 500 доларів на місць на Порше і 12751 доларів на місяць на приватний літак. Пам’ятаємо, як ставився Шварценеггер до великих машин, та Хаммер мабуть ніколи б не став таким популярним в світі без Арнольда, а коли він інвестував в великий пасажирський Боїнг, то хизувався їм, роблячи селфі, де він перевіряє шасі.

Бути матеріально багатим не значить, що ви зраджуєте своїм духовним принципам (Сенека був найзаможнішим у Римі, але це не заважало йому писати моральні листи до Луцілія, також проводити декілька днів на місяць в лохмоттях як жебрак). Багатство є п’ятим з вісьма видів багатств за Робіном Шармою. 

Ви маєте розуміти, яким цілям підпорядковане ваше матеріальне процвітання, та є дослідження, що набагато щасливіші і успішніші ті, хто спромігся досягти багатства самостійно через працю і підприємництво, а не успадкувавши його від батьків або вигравши в лотерею. 

Я думаю, що для Раві його багатство допомагає йому вести щасливе і насичене життя і допомагати друзям і членам сім’ї за потреби.

А ось подальша частина Маніфесту Раві Абували:

– Я одружений на жінці моєї мрії. Вона допомагає мені стати кращою версією себе.

Ми знаємо, коли іншого треба підштовхнути, кинути виклик або запросити відповідальності.

Ми також розуміємо, коли треба прислухатися, любити і піклуватися про іншого.

У нас неймовірне сексуальне життя, та ми кохаємося від трьох до п’яти разів на тиждень.

Ми не можемо покинути один одного, і ми знаємо точно, що зараз бажає інший і щасливі підкоритися його волі.

Інші супружні пари дивляться на нас для натхнення по тому, як їм поводитися. Ми взірцева супружна пара.

У нас є своя мова, і нам не соромно своєї любові на публіці. 

Ми комунікуємо ясно і ефективно і поділяємо спільні цінності.

Я чудовий чоловік, та часто дивую дружину подарунками і раптовими проявами доброти.

Ми вкладаємо багато в друзів і сім’ю. Ми разом подорожуємо та насолоджуємося життям.

Я оплачую комунальні видатки і оренду для своєї матусі, щоб вона могла насолоджуватися пізніми роками свого життя (2200 доларів на місяць).


Як тільки я спромігся визначити те, чого хочу від життя (та в чому бути ефективним), мені стало набагато простіше сфокусуватися саме на цьому.


Та ви маєте сказати тверде НІ всьому іншому.

І ось три питання, які потрібно ставити перед собою перед тим, як займатися будь-якою справою, великою чи маленькою.

Перше питання: Це дійсно необхідно зробити?


Друге питання – чи необхідно, щоб це зробив саме я?

Завжди пам’ятайте про альтернативу – доручити це зробити комусь іншому. Невміння делегувати та ділитися грошима, ресурсами з іншими, менш кваліфікованими людьми роботою, що не потребує суттєвих навичок (чи може її зробити випускник коледжу, з скажімо піврічним досвідом на ринку? – таке питання ставить Кел Ньюпорт в книзі “Глибока робота”)

Якщо відповідь на попереднє питання позитивна, то виникає наступне – Чи це необхідно мені зробити саме зараз?

Здорова прокрастинація та свідоме розподілення свого часу дозволяє запобігти метушливості більшості, що напихають до робочого дня все, що тільки йде їхнім шляхом.

І ось пішли вже уроки від Раві Абувала.

Урок номер 1. Визначте вартість своєї години. Давайте прикинемо для себе. Раві говорить, що середній підприємець в США наділяє себе зарплатнею згідно рівня трохи більше 40 доларів за годину. 

Раві ставить для себе рівень 5000 доларів за годину. Саме стільки він бере за консультацію, та є бажаючі. Мій знайомий бухгалтер в США сказав, що тільки нещодавно перейшов від мізерних 50 доларів на годину до 200 доларів на годину для своїх клієнтів. Сем Овенс говорив про 10 000 доларів за годину, від яких він мав відмовитися, бо заробляє набагато більше. Він навіть облаштував окремий спортзал в Нью Йорку на Мангеттені на першому поверсі хмарочоса, де він жив і працював, щоб не витрачати час на дорогу до жиму (15 хвилин їзди, потім пошук паркомісця і т.і.), також винайняв особистого кухаря, щоб не думати про їжу, схожа звичка є і у Раві Абували.

Який рівень я ставлю для себе? Думаю, що 100 доларів на годину – нормальна стартова цифра, проти якої я можу орієнтуватися по інвестиціях свого часу. Наразі мені стільки платять за консультацію по електронній комерції. Та маю покращуватися. 

Урок номер 2. Припиніть приймати (імпульсні) рішення.

Коли ми перемикаємо увагу з однієї задачи на іншу, наша мозок, наше его, наша “суверенність” втомлюється, та ми не спроможні більше виконувати глибинну роботу, важливу, істотну. Ми не можемо бути ефективними, якщо розпорошуємо на дрібниці. Тому справжні лідери створюють архітектуру свого дня навколо десятків ритуалів і звичок, щоб не було потрібно перемикати увагу на дрібні рішення. 

Наприклад – “А чим би ще мені сьогодні зайнятися? Коли позайматися спортом? Куди сходити ввечері? Що приготувати на обід”.

Набирають популярності сервіси підписки на обіди, навіть на шкарпетки, на інші щоденні речі, – навіть Амазон пропонує авто купівлю того, що у вас має закінчитися (як то леза для гоління). 

Раві автоматизує все. Температура в його домівці змінюється залежно від частини дня, та зменшується вночі, щоб краще спалося, світло вимикається рівно о 9-ій. Їжа доставляється чітко в термін. Все в житті по системах, і тоді він зосереджується на найважливіших справах – будує відносини з близькими людьми, та бізнес-процеси на своєму підприємстві.

І це чудово. Якщо ви думаєте, що таке життя сумне чи ненасичене, я буду сильно заперечувати. Ніщо не може бути вільнішим, ніж життя за своїми правилами і згідно жорсткої дисципліни, яку ти сам собі поставив за основу.

НАСТУПНА ЧАСТИНА МАНІФЕСТУ

Далі трохи по маніфесту Раві Абували. Можете взяти щось до себе в скарбничку. 

Принципи:

Якість мого життя визначається якістю моїх рішень. (прим. Радіча – я б це в золотій рамці повісив на стіну). 

Якість моїх рішень визначається моєю енергію (прим. Радіча – золоті слова! Клас!)

Моя енергія визначається моїми пріоритетами, моїм сном та їжею, яку я споживаю. (геніально!)

Для перевірки якості мого рішення я маю поставити до себе питання – “Цей вибір збільшує чи зменшує мене?

Не треба завжди шукати можливості зробити мене щасливим, бо це може призвести до короткострокового задоволення та нашкодити довготривалим цінностям, неоптимальним для моєї особистості. 

Біль плюс роздуми = прогрес.

Щотижня я приділяю час аналізу своїх рішень та досвіду, та побудуванню систем, щоб постійно оптимізувати їх.

Легко намагатися сховати або запобігати болі та проблеми, але вони по суті є можливостями покращитися.

Навіть якщо це пов’язано з кимось, хто важливий для мене, важливо ідентифікувати та вирішувати такі проблеми. 

… тут є великий пробіл, та надалі починається пункт 33, у мене досі немає повного тексту його Маніфесту…

Урок номер 3. Найміть помічника по дому.

Велика кількість наших рішень, особливо в такій чуттєвій царині життя, як гроші, їхніх здобуток, використання, керування та інвестиції. Тут більшість людей скочується на емоції, на тупі незграбні рішення, що йдуть всупереч вашим довготривалим цінностям в житті.

Ми сприймаємо зароблене як головне мірило власної цінності в світі, професійності, також як паливо для оплати власних амбіцій та купівлі купи доволі безглуздих речей.

Так, мало хто керується особливою навичкою сімейства Баффетів, яку вони поставили за принцип ще кілька століть тому: “Витрачай (набагато) менше, ніж заробляєш”.

Та я додам тут те, що говорить Раві Абувала: “Звільнюй себе для важливіших задач, наймаючи людей для рутинної роботи, навіть якщо ти не директор підприємства”. Так, дійсно – кожний з нас – керуючий своїм життям, свій власний CEO (Chief Executive Officer). 

Ми думаємо, що якщо заплатимо комусь 100-200-500 грн, це зменшить наш залишковий заробіток. Але для по-справжньому ефективної людини все з точністю до навпаки. 

Раві говорить, що ми втрачаємо 600+ годин щороку на задачі, які легко доручити тому, хто з радістю зробить їх за невелику частину від тих коштів, що ви отримаєте від використання цього часу на свої задачі. Якщо наш час коштує скажімо 50 доларів на годину, вивільняється до 30 тисяч доларів на рік, з яких ви витратите лише 3-5 тисяч на оплату праці. 

Раві також надає приклад обов’язків менеджера по дому, серед яких уборка, зарядка пристроїв, наповнення коробок з вітамінами, керування запасами води, чистка шлемів для мотоциклу, упаковка багажу, виніс сміття і таке інше. 

Частина з цього виглядає як забаганки мільйонера (яким і є цей молодий підприємець), але ви самі вирішуєте, як краще розпорядитися головним ресурсом, який у Вас є в житті. Вашим часом. Ми часто його недооцінюємо, та саме такі уроки, які нам дає в даному випадку Раві Абувала, допомагає поставити мізки на місце та приймати взважені рішення.

Урок номер 4. У всьому, що робимо, маємо звертати увагу на ресурси, що були задіяні, та максимально звільняти свій час для глибоких задач.

Раві пропонує більше перейматися не ролями, які виконують твої співпрацівники, але тим, на що вони витрачають свій час. 

 У людини, що заснувала Scaling with Systems, всі процеси максимально систематизовані та прописані. Це майже як у Генрі Форда, який був неймовірно прискіпливий щодо кроків в своїх процесах на виробництві. 

Саме ваше вміння вивільнити достатньо безперервного часу, на протязі якого ви можете зануритися в глибоку роботу (що недоступна студенту випускнику з піврічним досвідом роботи – Кел Ньюпорт надає саме такий критерій, щоб відокремити висококваліфіковану роботу від механічного офісного шлаку – “не будьте офісними марштрутизаторами”).

Визначайте те, що краще за всіх зробите саме ви, та зосередьтеся на цьому. 


Урок номер 5. Ось це чудова порада. Шукайте людей з ініціативою, з своїм підходом до вирішення проблем, а не тих, хто потребує лише детальних інструкцій.

Це здається як протиріччя до попереднього уроку та взагалі “Зросту через системи”, що вкрай успішно побудував Раві Аувала, та що допомагає йому вести агенцію з десятками мільйонів доларів обороту при невеликій команді. 

Тут я можу згадати Саймона Сінека, який розділяв менеджерів та тих, хто в своїх рішеннях керується глибинним розумінням, куди йде компанія, та запобігає простого виконання. Це люди “ЧОМУ” (WHY managers). Інші люди – це “ЯК” (HOW managers), це можуть бути навіть CEO керівники, що спроможні досягати цілей компанії, знаючи точно, як виконати ту чи іншу задачу, поставлену засновником. 

Раві говорить, що варто шукати людей, у який “батарейки включено”, тих, хто зазирає повз інструкції, та обирає виважені рішення. Ті, хто навчився по-справді любити свою роботу, бути “аматором” в його вищому прояву, замість “професіоналу”, який все це робить за гроші.

Останнім часом я все більше слухаю про те, що доволі безглуздо поділяти життя на баланс між роботою і відпочинком. Я б перефразував це так – робота – це той же відпочинок, це кайф, який люди з батарейками навчилися зловити в тому, чим вони займаються. Якщо ви не можете це робити, та відчуваєте відразу до того, чим займаєтеся, та неузгодженість з своїми внутрішніми пріоритетами, якщо люди, з якими ви працюєте, притримуються нижчих стандартів щодо спілкування (“Я начальник, ти дурак”), то варто передивитися своє ставлення до цієї посади та вже шукати нову роботу. 

Я впевнений в тому, що робота має приносити задоволення, якщо вона сприяє вашому внутрішньому зросту, та відповідає засадам, які означив Кел Ньюпорт в книзі So Good They Can’t Ignore You (та чому займатися чим би то не було суто за своєю пристрастю, а не згідно параметрів ідеальної роботи – “щось рідкісне, що має величезне значення для світу”, відповідно – за що тобі будуть щиро платити). 

Та Раві Абувала в своїх принципах, уроках для сучасних підприємців (а всі ми в тому чи іншому сенсі підприємці, що я намагаюся донести через свій канал) підкреслює, що йому до снаги працювати з людьми з сильною внутрішньою особистістю, з внутрішнім центром, замість тих, хто звик “принеси-подай”. 

Ви зможете набагато швидше зростати з такою командою. 

Урок номер 6. Працюйте над проектами, де можна безкінечно зростати.

Це в першу чергу те, де проявляється ваша експертність, що можна викласти у вигляді програм та курсів, та не потребує вашої залученості до кожного нового споживача. Це там, де ви не вкладаєте додатково свій час, в обмін на гроші.

Звичайно – Раві тут трохи піарить свою Scaling School. Я пройшов декілька його модулів, і можу тільки порадити його систему. Особливо приємно було, коли після реєстрації мені зателефонували прямо з Флоріди та менеджер ввічливо поспілкувався зі мною хвилин 10, хоча навряд чи я пройшов їх перекваліфікаційний тест як потенційних клієнт (у них так побудовано – чи безкоштовно – доволі багато інформації, чи дуже дорого – для тих, хто хоче з ними працювати). Я спочатку навіть подумав, що то дзвонять з нашого майамського офісу Western Bid. Що хотів відзначити – і Алекс Гормозі, і його “учень” Раві Абувала, і “король консалтинга” Сем Овенс так чи інакше пов’язані з системою Skool, новим стартапом на стезі он-лайн навчання. Здається, і Alex Mehr там поклав свою руку. 

А ось моя порада, моє сприйняття того, про що говорить Раві. В будь-який вільний час – або думайте над тим, як покращити свою професійну майстерність, або займайтеся покращенням через читання, проходження курсів або практику, або (і заведіть на це певний час кожного дня!) записуйте свій досвід, поради майбутнім поколінням, відкриття, техніки, винаходи. 

Згодом ви зможете оформити це все в структуровану систему, яка може допомогти тисячам, десяткам тисяч людей, а вам – забезпечити безбідну старість. Та в старості – ніколи не припиняйте працювати над своєю майстерністю і своїм інформативним насліддям в вигляді книг, записів, курсів, щоденників.


Урок номер 7. Скоротіть зустрічі на 80 відсотків.

Більшість мітингів на робочому місці напрочуд непродуктивні, та для багатьох працівників створюють ілюзію залученості до робочих процесів, де можна розслабити мозок і побалакати. Подивитися якусь презентацію. Багато сучасних лідерів і компаній мінімізують цей час, що висмоктує робочі години одразу у великої кількості працівників. Якщо не помиляюсь, навіть в Microsoft будь який ініціатор зустрічі має подати деталізований її план та передбачений результат, саме по собі це ускладнює організаційний тиск настільки, що відбиває у більшості охоту це робити. Якщо вже є потреба для мітингу, обмежте його час скажімо 15 хвилинами, та зазвичай цього достатньо для більшості півторагодинних посидінок. 

Урок номер 8. Децентралізуйте інформацію.

Не треба бути пляшиною горлянкою в компанії, куди надається вся вхідна інформація, і від вас також очікується рішення по будь-якому дрібному пункту, в тому числі по використанню ресурсів. 

Вам треба вчитися будувати структуру з людьми, яким ви повністю довіряєте різні частини свого підприємства, і які також обробляють свою частину інформації. Так, рішення стануть більш якісними, та більшість з них будете приймати не ви – ваша голова має бути спроможною на ключові стратегічні напрями, і також залишатися місце для вашого приватного життя. Ніщо не робить життя настільки хаотичним, ніж велика кількість рішень і великий потік різноманітної, зачасу доволі безглуздої інформації.  

Урок номер 9. Захищай свою енергію.

Інші люди, відволікання, цифрові пристрої, повідомлення, переключення уваги на різні справи – все це причиняє те, що більшість людей виснажені вже в середині робочого дня, так нічого серйозно і не створивши. Вони тоді спроможні тільки на механічні дії в розпорошеному, виснаженому стані.

Коли ви встаєте рано, та маєте чіткий план, що і коли робити на протязі дня, то можете набагато швидше рухатися до своїх цілей. 

Перейдемо до останніх трьох порад від Раві Абували, щоб вже підбити підсумки того, що він хоче передати світу (і нашим підписникам).

Урок номер 10. Думайте над тим, де ваш важіль, завдяки якому ви, як Архімед, можете зсунути світ.

Де ви можете діяти не лінійним способом, просто міняючи час на гроші, але працювати над своїми ідеями, їхньою якістю та відточуючи свої рішення день за днем. Проводьте в 100 разів більше часу над тим, щоб вирішити, над чим працювати, ніж просто працювати. 

Це не означає, звично, що ми переходимо на ментальний план та паралізуємо нашу волю до дії, мріємо про краще життя. Сам приклад надзвичайно активного і успішного підприємця Раві Абували, що безкінечно навчається і навчає інших (через свої безкоштовні відео, платну платформу навчання і багаточисельні конференції по всім Штатам), служить доказом того, що означає побудувати успішну компанію і успішне життя, наповнене не тільки впливом, але й смислом, системами, що збагачують і оптимізують, і на мій погляд, маємо прислухатися до його мудрості. 

Урок номер 11. Також Ви завжди можете знайти партнерів, компаньйонів зі своєю аудиторією, до якої можете доносити свої ідеї. 

Раві завжди знає, чим зайняті його працівники, і завдяки системам, що він побудував, будь який співробітник на дзвінках може генерувати більше 100 тисяч обороту для компанії в місяць. Всі чітко знають, чим займатися і яка в них ціль. Для того, щоб побачити, що щось пішло не по плану в їхніх каналах просування, достатньо подивитися на екран, і немає потреби в мітингах, що займають багато часу. 

Урок номер 12. Ми маємо чітко зрозуміти, що хай там як, всі ми помремо, і навіть хлопець в розквіті сил це ясно усвідомлює.

Ми не відкладаємо життя на потім – “на пенсії” деякі люди збираються подорожувати або читати або спати або “насолоджуватися життям”. Ні, час для того, щоб жити на повну, він вже прийшов. Не відкладайте своє “максимальне життя” на якусь магічну дату / номер у майбутньому.