В сьогоднішній частині книги Робіна Шарми “Багатство, що не купиш за гроші”, а саме там, де він говорить про важливість стати митцем, ремісником (4 вид багатства), з приблизно 30 підрозділів я означу декілька, що сьогодні запам’яталися.
Зробіть п’ять речей, за які зможете похвалити себе, постукати лагідно по спині. Нехай це будуть прості речі як то застелити ліжко, або погуляти з дитиною у парку, або вивчити новий нотний пасаж в музикальному творі, який вивчаєте. Можете прочитати нові 50 сторінок в книзі або книгах, які у вас на книжній полці, або написати 2000 слів по стандарту Стівена Кінга ( у мене така задача зазвичай займає трохи менше двох годин), чи підготувати 10 слайдів для своєї майбутньої презентації. Зробити п’ять робочих дзвінків та бути при цьому максимально уважним та лагідним. Виказати слова подяки своїм друзям або подзвонити батькам. Важливі речі в нашому житті не завжди потребують багато зусиль або часу. Навіть найвидатніший з проектів, що Робін визначає як Проект Х, може тривати десятиріччями, складається з тисяч маленьких кроків, Small Simple Steps за Квіком, та якщо у вас при цьому є ціль, ваше “ЧОМУ” і енергія (що досягається дисципліною і притримання балансу, про що говоримо у Каіросі), то мотивації завжди буде вдосталь.
Перший рукопис має бути поганим
Не заморочуйтеся з деталями, коли ви отримали бачення свого нового епохального проекту, вас осяяла ідея, та час засучить рукава та перейти до дії. Так, краще не хапатися за все, що потрапило в ваше поле зору, але якщо вже прийняли рішення, приступайте якомога скоріше до шаленої активності. Це може бути написати перші 10 тисяч слів для майбутньої повісті, роману (не забудьте втім скласти синопсис того, для чого ви пишете, та що станеться з головним героєм в кінці – одна з ключових порад Стівена Пресфільда), чи накидати план для нового будинку, та дізнатися максимально що саме туди розмістите (звісно, що фундамент і фактичне будівництво ви почнете тільки тоді, коли на 100 відсотків будете переконані, що продумали всі деталі, і є необхідні матеріали, інструменти, люди). Перша версія, MVP (mininal viable product), має побачити світ якомога скоріше, щоб можна було вдосконалювати її згідно із зворотнім зв’язком від користувачів.
Сидіти цілими днями, щоб думати над кожним словом і реченням, народженим в стражданнях – погана ідея для продуктивного і активного митця, творця, підприємця.
Будьте дружелюбними
Я вчуся слухати. Це одна з звичок, яку я досі вважаю непропрацьованою у себе, але одну з ключових для персонального розвитку. Людина, що з тобою спілкувалася щойно, зазвичай не запам’ятає все, що ви кажете. Але вона буде згадувати те, як почувалася при розмові з вами, та чи викликало це внутрішній супротив.
Більшість перемовин між двома людьми, за Воссом – це безперебійне муркотіння чотирьох голосів – того, хто промовляє, також того, хто в голові своїй промовляє, не слухаючи опонента, а відразу продумуючи власні думки і свою відповідь, і навпаки. Тому більшість таких зустрічей малопродуктивні. В суперечках майже ніколи не народжується істина, говорив мій приятель.
Замість того ти можеш тренувати максимальну дружелюбність і відданість, уважно слухаючи свого співбесідника. І не тільки підтверджувати, своїми словами віддзеркалюючи те, що він сказав, а подавати глибокі питання, стосовно його відчуттів та внутрішнього досвіду.
По історії Робіна Шарми – він приходить до магазину, де продається кава з різними додатками, ароматами, вітамінами. Він зацікавлений, та звертається до продавця з уточнюючими питаннями. Але той занурений в музичні треки, що він слухає, можливо навіть в навушниках, і з зневагою і без будь-якої зацікавленості коротко кидає односложні відповіді. Скільки ми таких бачили! Власник бізнесу вкладає стільки грошей, часу, зусиль, креативу, щоб створити магазин, в який завітав – на хвильку – сам Робін Шарма, щоб незграбний продавець віддав перевагу слуханню музики на своєму смартфоні обслуговуванню такого зіркового і зацікавленого покупця. Та будь ви продавцем або просто людиною, до якої на вулиці звернулися по допомогу чи за порадою, вважайте це найціннішим моментом свого дня, чудовою можливістю попрактикувати своє вміння слухати, допомагати, віддавати. Станьте пандою, а не павичем, що розпушує хвіст, чи не апатичною коровою, яку ніщо на світі не цікавить бо та жує траву на луці.
За останні дні я слухав історії різних людей, що розкривали мені свої внутрішні переживання, книги, які читають, чи фільми, що дивляться. Те, як вони це говорять, що їх тривожить, куди вони рухаються, та як розвиваються в житті, дає мені не тільки насолоду, але й допомагає знайти нові грані життя. Зробити його багатішим, по четвертому принципу багатства Робіна Шарми.
Знайдіть своє “Золоте Око”, Goldeneye
Робін говорить про Флемінга, що написав історію Джеймса Бонда. Йому довелося усамітнитися на острові, щоб створити шедевр. Це місце називається Goldeneye. Схоже на історію Юнга, його будинок у лісі, чи на Роулінг, яка змінила місце, щоб дописати важливу частину про Гарі Поттера. Не бійтеся усамітнитися, щоб працювати над чимось важливим.
Пройдіть зайву милю
Подумайте про те, як інші це роблять, будь що, в своєму ресторані або перукарні, або як таксист, зробіть це яскравіше, краще, щоб вашим гостям це запам’яталося. Бути дружнім, уважним та ретельно додавати елементи сервісу і покращення життя всіх, хто з вами входить до контакту – значить здобути величезну конкурентну перевагу. Та відповідно ви можете за це отримувати більше грошей, що віддані з любов’ю (вчора слухав відповідну книгу про енергію грошей, вони відрізняються тим, чи були віддані примусом як за комунальні послуги, чи з великою та щирою вдячністю як за зірковий сервіс).