Щодо того, що можна значно покращити в своєму житті – це вміння отримувати більше важливої інформації та якісно її переробляти. Саме зараз я говорю про звичку слухати. Всі ми зазвичай слухаємо набагато більше, ніж говоримо. І наші “скіли” в цьому потребують додаткової підготовки.

Джим Квік в книзі Limitless пропонує скористатися методологією HEAR.

Halt

Коли ти скажімо знаходишся на науковій чи фаховій конференції, до якої ти може їхав у іншу країну, аж ото раптом сидиш у зручному кріслі посеред інших сотні учасників і бездумно копирсаєшся в своєму гортайчику-айфоні, ставиш лайки друзякам в соцмережах, готуєш для публікації свої “сторіз”. Так, воно виглядає файно для твоєї аудиторії, підписників – ось твої круті світлини – ти професіонал, типу підвищуєш свій фаховий рівень, вчишся…

Але насправді – ти марнуєш свій час, робиш видимість, щоб справити враження, та не присутній ні тут і не там. Ти спаплюжив можливість отримати знання і глибоке спілкування з колегами. 

Halt – означає зупинитися, припинити будь яке використання технологій і розчинитися в отриманні інформації. Прибрати сторонні відволікання та звуки. Бути тут і зараз як на сесії медитації, з безроздільною увагою.

Empathy

Коли ти з кимось спілкуєшся, відчуй його емоції, переживання, емоційну складову. Ось прибігає до тебе син з вулиці і розповідає, що тільки що він забив команді суперника 5 голів, а ти в цей час сидиш перед телевізором і не відриваючи очей від екрану, схвалюєш його – “Ну молодець, ага, давай тренуйся більше”, та це ще не гірший кейс може бути або повне ігнорування, або нехтування: “Та навіщо тобі той спорт, краще он сходи на комп’ютерні курси. Зараз програмісти гарно заробляють”. Як на мене, це може підірвати у дитини довіру до батьків і бажання не тільки ділитися своїми перемогами, але і їх досягати, на все життя. 

Дивіться в очі своєму співбесіднику, ловіть кожне його слово і налаштуйтеся на його хвилю, співпереживайте та віддзеркалюйте. Цікава практика від Кріса Восса, агента ФБР що вів складні перемовини з різними терористами роками, – повторювати останні слова, що сказав опонент. 

Колись провели експеримент в ресторані – одна група офіціантів після кожного пункту замовлення кивала головою і говорила: “Добре. Чудово. Гарний вибір”. Друга група – повторювали назву блюда. Наприклад – “Соте аля пантагрюель по-бомондські. Добре!”. Коли підрахували чайові, друга група отримала в три рази більше. Бо тоді замовники були переконані, що їх і почули, і зрозуміли. 

Можу стверджувати на власному досвіді, що навіть в сфері обслуговування та навіть гостинності далеко не всі працівники володіють базовими навичками емпатії та спілкування (київські лікарні і поліклініки тому яскравий приклад). Я колись приїхав на захід для представників гостиничного сектору, де італієць організатор після фуршету сказав учасникам: “Ну ви ж мабуть сюди не тільки заради того, щоб ікри поїсти приїхали”. Після цієї фрази він для мене більше не існував. 

Завжди будьте уважні до почуттів, емоцій співбесідника. 

Anticipation

Для того, щоб краще сприймати почуте, налаштуйтеся на зустріч (або прослуховування контенту) заздалегідь. Непогано поставити себе питання, що саме ви хочете для себе вирішити, на що відповісти, які дії це потенційно може спричинити. 

Ви можете очікувати бесіди, налаштуватися, зосередитися та відкинути все інше. Якщо зустріч не раптова, та не ініційована іншою стороною, краще запланувати її у себе в календарі. 

Review

Якщо це не тривіальні балачки чи не дай Боже плітки, яких ми запобігаємо всіма можливими засобами, нам потрібно виділити деякий час на те, щоб осмислити почуте, структурувати та по необхідності навіть записати на кшталт того, що ми робимо з інформацією, вичитаною у книгах. 

Можете поставити собі наступні питання – 

    • Як я можу це використати

    • Чому я маю це використати

    • Коли я це використаю

Ось такий фреймворк надає Джим Квік для того, щоб більш уважно ставитися до того, що ви сприймаєте своїми ушами, запам’ятати та структурувати та максимально ефективно використати отриману інформацію. Як бонус – кращі стосунки з людьми, яких ви слухає, та репутація уважного слухача, що на даний момент є великою рідкістю.