Днями у нас с моїм добрим приятелем зав’язався цікавий діалог. Я показав свій глюкозний монітор, та як зазвичай буває, у мене починають питати: “Та навіщо ти його носиш, у тебе що, проблеми з цукром?” Я відповідаю: “Ні, у мене немає цукрового діабету. Втім, у двох третин населення є порушення метаболізму, та ми маємо відслідковувати, що призводить до шкідливих скачків глюкози”. Далі мені говорять: “Ну так це ж і їжачку зрозуміло, що після їжі глюкоза підвищується. Не розумію, навіщо ті апарати”.

Спробую пояснити. Все вимірюється відносними показниками. Якщо твій рівень в спокої 4.8 – 5.2, але через годину після їжі крива виривається наверх на 8.5 – 9 (це ви можете побачити на моніторі), твій організм відчуває стряску, що схожа на ту, що переживають діабетики. Шкода для сосудів, для внутрішніх органів. Якщо кров перестає поступати скажімо в очі або стопи, наслідки катастрофічні. Перепади глюкози, їхня величина, швидкість та кількість сильних змін – це погано для тебе. Тому треба навчитися, налаштувати свій раціон відповідно до потреб свого тіла, які ти далеко не завжди можеш відчути. 

Те ж саме з водою. Ти можеш не пити 2 літра на день, та почуватися добре. Але внутрішнє запалення, окислення, оксидація, “іржа” організму накопичується і призводить до того ж цукрового діабету, онкозахворювань, серцевих проблем та деменції. Це виглядає смішно та недотичне, коли тобі 20-30, навіть 40 років. Але якщо ти не готуєшся, то будеш сильно шкодувати, коли тобі буде 70 або 80. Ми звикли жити до потреб сьогодення. Не задумуватися над “далеким” майбутнім.

Саме тому ми йдемо на роботу за десятки (або сотню-іншу) доларів на день в обмін на свій час замість того, щоб попрацювати глибоко над своєю підприємницькою ідеєю 1-2-5 років, перетерпіти, жити скромніше (навіть працювати на іншій роботі за необхідності part-time)  та заробляти в 100 разів більше. У мене перед очима десятки прикладів таких людей, про яких я писав в книзі “Незламні продавці ”. Якщо у вас її досі немає, напишіть в коментарях.

Так навіщо ж робити аналізи?

Інше питання – “Якщо у мене зараз все добре, навіщо заморочуватися аналізами. Це ж якщо виявиться щось, то почнеш лікуватися, та спаплюжиш життя”. 

Я ось читав Талеба “Чорний лебідь”, та там є багато повчальних історій про те, що якщо на протязі століть все було тихо мирно, та не було воєн (там йдеться по Ліван), то це не означає, що їх не буде надалі (нам українцям це нажаль дуже добре відомо). Також коли індичка на протязі 1000 днів отримає харчі від хазяїна та почувається абсолютно захищеною і щасливою, на 1001 день щось йде не так, бо День подяки прийнято святкувати саме з запеченою індичкою. 

Те, що у нас “все добре”, зовсім не означає, що так буде завжди, так “час Ікс” може настати або через рік, або через 20, через 40. Та навіть якщо твій доктор каже, що якщо показники цукру або ліпопротеїдів або тієї чи іншої молекули ще не досягли критичної точки (але стабільно рухаються туди на протязі минулих 3-4 років), тоді ще “рано лікуватися”, це нонсенс.

Навіть з машиною ви проходите планове ТО раз на 10 000 км, чи раз в рік. Чому ж тоді не проходите з тілом? Машину то можна підрихтувати, щось поміняти та врешті решт продати. А тіло у нас одне. Тому і піклуватися за ним слід вкрай ретельно. Не пускати “на самотік”. 

Історії, що часто розповідають в різних варіантах – у когось родич зробив дослідження, потім його лікували, зробили купу операцій, а виявилося, що все марно, та взагалі у нього до операції все було більш менш, краще було не чіпати. 

Таке буває. Втім, можна проконсультуватися з 3-4 незалежними експертами, також почитати джерела в Інтернеті, як люди жили з цим, та зробити висновки, що краще зробити. Тоді ваші шанси значно покращаться. Тоні Роббінсу діагностували пухлину в мозку, але він вирішив не втручатися, та продовжує виступати на сцені по 10 годин в день, на протязі більше 10 років після діагнозу. Він багато консультувався, та прийняв рішення.

Та багато хвороб можна вилікувати легким набором пігулок замість хірургічного втручання, якщо ти розпізнав її на ранньому етапі, та вона не розрослася метастазами на інші органи (тоді вже медицина майже безсильна).

Моє резюме – зробити план обстежень на рік, та вкладатися в свідому підтримку здорового образу життя і не боятися вирішувати проблеми, коли вони виникають. При складності людського організму і розвиток технологій обстежень включаючи штучний інтелект це – must have для людини в будь якому віці. Особливо якщо вам вже більше ніж 20 років (багато змін в судинах починаються вже в молодості).