Нещодавно прочитав в одній з книг – буває так, що сидить якась бабулька на базарі, до неї підходить заможна пара та починає торгуватися за дві гривні на кілограм. Купує картоплю дешевше, заощадивши десятку чи дві. Та йде щаслива. Потім вони їдуть у ресторан, витрачають на обід дві тисячі гривень та залишають офіціанту двісті гривень чайових. 

Та вони непогані люди. Але могли би бути кращими, якщо б хоч на хвилинку задумалися, що для тієї бабулі двадцять гривень могли б вистачити на купівлю більш якісних ліків на один день, чи зробити невеликий подарунок своїм онукам.

З моєю філософією, ми маємо навчитися бути достатньо щедрими в таких сферах як:

    • Оплата праці людей, яких ви обрали для співробітництва, та заздалегідь переконалися, що вони роблять свою роботу якісно та відповідально.

    • Сфера обслуговування, де ви згодились на ціни в прейскуранті. У нас є хімчистка, куди приходять клієнти, та ми навчилися відрізняти ось цих “хитро пороблених” людей, що намагаються заплатити опісля, та кожний раз намагаються або збити ціну або не заплатити, причому сваряться за якісь сотню-іншу гривень, приїжджають на дорогих авто. Я не сумніваюсь, що такі люди мають схожі дурацькі і токсичні звички і у інших сферах свого життя. Їм мабуть важко живеться незважаючи на умовне багатство.

    • На базарі розрізняйте “бізнеси”, “підприємців”, з якими можна в розумних межах поторгуватися, вони до цього готові і завжди мають запас для торгу, особливо в непродовольчих товарах. Але є і ті, хто прийшов продавати своє з городу, зі свого хазяйства. Вони не вміють торгуватися, та згодяться на вашу ціну, якщо надавите. Я намагаюся виявити людей, до яких маю симпатію, та оберу їх навіть тоді, якщо їхня ціна зависока.

    • Що стосується програмного забезпечення, платіть за нього, а не шукайте піратські версії. За останній час я платив за SemRush (120 доларів на місяць), Apollo.io, LinkedIn Navigator (обидві по 100 доларів на місяць кожна), Traskriptor.io, Riverside.io, Canva, Erank, Amazon Audible, Amazon Kindle, LinkedIn Learning, Google Drive, Microsoft, Adobe Creative Suite. Це щомісячно, та щотижня за книги електронні та фізичні (в середньому 15-20 доларів за книгу).

Не платити за програми неетично та погано для карми. Також ломані версії можуть нанести шкоду комп’ютеру, системі. Але поза цими міркуваннями – коли ти щось купуєш, то приділяєш цьому більше сенсу, надаєш ваги та ставишся серйозніше. 

Я просто дивуюся тим людям, що взяли за принцип торгуватися за кожну копійку. Як корпоративні клієнти вони завжди затримують виплати підрядникам (знаю декілька таких). Як роботодавці вони затримують зарплатню, а самі ведуть розкішний образ життя (Олександр Македонський, хоч і не прямо таки рольова модель для мене, не згодився випити води перед своїм військом в пустелі, цим показав, що він єдиний з ними). Вони зневажають ті відчуття, які це породжує у інших. Вони можуть стати аналогом Марії Антуанети, яка багато років думала, що їй всі її безглузді забаганки минуться. До тих пір, поки не прилетів наказ про страту на гільйотині.