Я вважаю, що якщо додати в свій день один простий ритуал (що складається з певної кількості ще простіших), ваш вечір, ваше засинання з відчуттям виконаного довгу, відчуття повноти життя, радість, щастя, буде швидко прискорюватися, як би то ви тиснули в підлогу педаль акселератора, педаль “газу” в машині. Я відчуваю, як моя машина з трилітровим мотором і тристами “лошадками” під капотом набирає швидкість, що показує панель – це чудове відчуття, коли ти можеш легко обігнати оточуючих. Та все показує “приборна панель”. Яка швидкість, скільки проїхав, скільки бензину в бензобаку.

Так ось цей ритуал – ведення чекліста, що відображає основні чекпойнти для нашого “гексатлону” – ви ж пам’ятаєте, що ми змагаємося в Каіросі, часі просвітлення, натхнення, відкриттів та радості. А це – як бути “багатоборцем” у житті – в підприємництві, вмінням накопичувати та розпоряджатися ресурсами, розвивати інтелект, також емоційну здатність комунікувати з іншими і бути зрілим, плюс підтримувати здорове тіло і здоровий дух.

Заведіть собі чекліст, роздрукуйте та повісьте над робочим столом. Достатньо зробити це на один тиждень.

Ось моя робоча версія –

Я хотів би мати в районі 30 пунктів у своєму чеклісті, та робити його не більше ніж на один тиждень, бо як говорили Тім Феррісс і Марта Бек у нещодавньому подкасті, ми починаємо як з білого пояса, потім блакитний, потім чорний. Підвищення майстерності. Та наші пріоритети можуть змінюватися з часом, тому я б мабуть не дуже довіряв тому, що був у мене рік чи два тому.

Я за рік сильно змінився, багато прочитав, та й позбавився 15-16 кг ваги, та з 107 см талії до 85 см – це серйозний прогрес. Так і в навчанні – багато перечитане, зустрівся з правильними людьми, зробив висновки, маленькими кроками перебудував моє життя (яке і тоді вважав більш менш оптимізованим, але то була доволі хибна думка).

Заведіть свій чекліст для перевірки того, що ви зробили за день, щоб підвести баланс, відчути прогрес, похлопати собі по спині, та засипати з відчуттям, що все зроблено класно і правильно, та з нетерпінням чекати наступного.

В додаток до чекліста пропоную дуже детально планувати свій день по годинах. Остання система, яка мені прийшлася до вподоби (як і все, що пише цей автор) – це по книзі Кела Ньюпорта Deep Work – робіть блоки для вдумчивої, глибокої роботи, що треба в основному зробити (може бути 2-3, максимум 4-5), та залишайте проміжки між ними, краще на початку чи кінці робочого дня, щоб виконати поверхову роботу (ту, з якою може в принципі справитися студент коледжу за 2-3 місяця підготовки, це як тест на те, чим ви в першу чергу маєте займатися, лакмусовий папірець для вашого фокусування). Та йти на відпочинок не пізніше 17-30 щодня, робити виключення якомога ріже.

Такі ось правила з чеклістами та розпорядком дня в деталях у жодному разі не обмежують творчу натуру, але дисциплінують та дають можливість виконати по-справжньому складний професійний або (та) творчий проект, що потребує багато кроків. Коли у тебе є плани, але з’явилося щось надзвичайне, можливість, serendipity, щаслива випадковість, хапайте її і перекроюйте те, що вас має направляти, але не обмежувати. Втім, коли плану немає, ви попадаєте в полон своїх емоцій, водовертю життя і планів інших людей, які швидко перехоплюють ініціативу і занурюють тебе у концтабір поверхневої діяльності, квадранта 3 по Кові – термінових, але неважливих справ. Щоб позбутися цього – підводьте баланс дня, керуйтеся планами, виконуйте свої чеклісти з фанатичною чіткістю.

Та отримуйте глибоку радість від повноцінного дня.