Волтер Віллетт з Гарвардської школи громадської охорони здоров’я зауважив, що “М’ясо – як радіація: ми не знаємо безпечного рівня ”.
Приймайте рішення їсти чи не їсти м’ясо самостійно, але після вивчення доволі багатої кількості інформації я можу зробити ось які висновки.
Те, що стверджують, що тільки в м’ясі є деякі важливі амінокислоти, що життєво необхідні для життя в цілому має частинку істини, але ті ж речовини можемо отримувати і іншим шляхом, через комбінацію рослин, сої, горіхів.
Ден Бюттнер говорить, що в більшості дієт “блакитних зон ”, де люди живуть в середньому довше і набагато здоровіше за середні показники – люди приймають м’ясо не більше 2 разів на тиждень, та порціями, які можна охарактеризувати як “половина ресторанного блюда ”, або 2 унції, або те, що можна нарізати шматочками та покласти у коробку з-під колоди для гральних карт.
Люди, що не їдять м’яса, або їдять їх маленькими порціями нечасто, або їдять рибу 3-4 рази на тиждень (порціями по 2-3 унції), мають кращі шанси на довге життя.
Молочні продукти мають також бути певною мірою обмежені, як і яйця. Та існує велика різниця між яйцями, що вирощені промисловим шляхом (які швидко дозрівають) та тими, що несуть щасливі кури, що пасуться на травичці (їхні яйця визрівають вдвічі довше).
Треба уважно подивитися, де можна додати квасолю та сочевицю до щоденного раціону, та в яких видах.
Вивчити, як вживати достатньо спермітину, що є одним з ключових елементів, як і клітковина.
Не переїдати, та винести частину того, що їмо щодня, до “святкової їжі ”.
Чим більше вивчаю тему зі здоров’я, тим більше переконуюся, що дієта вкрай важлива та необхідна для занурення і поглиблення в здобутті інформації, бо інакше ми ведемо життя “вкрай неоптимизовано ”.
Також зауважу, що незважаючи на всі “обмеження ”, їжа буде приносити велике задоволення, якщо ви вмієте її готувати. Більшість людей, що люблять “Гарно поїсти ”, дуже обмежені в виборі блюд і смаків, та навіть не уявляють, чого недоодержують. Та наскільки шкідливо це для організму, та як “завтрашній я” буде вдячний “сьогоднішньому я ” за правильний вибір в їжі.