Коли багато читаєш і слухаєш людей, що мають беззаперечний досвід і репутацію, що легко перевірити, прислуховуєшся до їхніх рекомендацій, доволі швидко виходиш на ресурси, які знов і знов з’являються в подкастах, книгах, наукових статтях. Так за останні тижні я познайомився з Майклом Грегером, автором декількох великих книг, як то How Not to Diet, How Not to Die, How Not to Age.

Щодо довголіття чудове доповнення до книги Пітера Аттіа, яку я перечитую. Майкл зробив більше 10 000 наукових посилань, підкреслюючи чи не кожне слово в своїй книзі, що мала 500 тисяч слів (о, враховуючи скільки я пишу, то мій формат ). Це дві з половиною тисяч сторінок. Та редактори не могли надрукувати цю книгу. Тому Майкл спочатку виніс всі наукові референси поза межами книги на он-лайн ресурс, на який робить посилання. Та зняв декілька сотень коротких 5-хвилинних роликів, щодо різних важливих аспектів. Після цього залишилось 1200 сторінок, які він розбив на 2 книги – про старість і про смерть, бо не було що викидати. Інформація подана доволі стисло, втім вона обширна.

Майкл починає з того, що тема довголіття дуже вигідна для фармацевтичних компаній. Говорить, що навіть Кока Кола (яку можна віднести напевно до тих, хто вбиває довголіття) у колаборації з якоюсь фармацевтичною компанію розробила “омолоджуючий напій”. І коли ми говоримо про все, що стосується старіння і запобігання передчасної смерті, ми не можемо сподіватися та покладатися на мудрість минулих поколінь або пророків. Нам треба дивитися на сучасну медицину і комплексні дослідження, які стали доступні тільки завдяки поєднанню технологій і праці людей і машин. Коли це доведено експериментами на великій кількості людей (іноді також тварин), про це можна писати.

Більшість того, що доносять “гуру”, проповідники проти старості та смерті – щонайменш не зовсім правда, іноді – повна брехня.

Майкл говорить, що люди ніколи не помирають “від старості”. Це завжди якісь хвороби, навіть для 110 річних людей. Та зазвичай вони пов’язані з серцем. І коли ти знаєш, на що ти можеш вплинути, навіть на 5 або 10 відсотків, ти підвищуєш свої шанси.

Цікавий факт. За 10 років (точно – в книзі), виявили, що американці стали жити в середньому на 1 рік більше. Втім, по кількості “здорових” років без серйозно обмежуючих якість життя хвороб, життя стало на 3 роки коротшим. Тобто ми зробили 1 крок вперед, та 3 назад. А людина може зробити багато, щоб забезпечити собі набагато більше шансів жити до кінця життя більш менш в повному розумі та з задовільною фізичною активністю.

Майкл розбиває все на деталі, що може нас завести у труну, та як з цим боротися. Я тільки почав читати, а вже дуже цікаво про мітохондрії, AMPK, метаформін, барбарис, чорний кумин та про оцет. (Це чудово узгоджується про потрясні якості оцту щодо покращення метаболізму та регулювання глюкози, дивно, що я раніше не знав про це).

Майклу як і Пітеру Аттіа, як і мені – 50 з хвостиком, та те, що він пише, мені одразу зайшло. Тільки почав читати. Ось інтерв’ю з Майклом, фактично так я познайомився з ним на Youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=Xc6cYyL3CxM&t=3107s