Ви не можете досягти своїх цілей, та бути справжнім лідером, якщо ви … помрете. Бо мертві не створюють великих картин. Життя в сучасній технологічній цивілізації іноді порівнюють з перегонами. Бути спритнішим, сміливішим, щоб виграти свої призи – престиж, статус, достатньо влади та грошей. Бігти яро, бігти щосили, щоб досягти чого? Де тут фінішна пряма, де стрічка, яку ми маємо перетнути? Що заохочує нас до фінішу? Та цей фініш – фактично наша смерть. Коли ми переймаємося пересічними забаганками на кшталт красивого будинку та спритного авто чи автопарку, то втрачаємо щось важливіше.

Садхгуру, з яким мене можна сказати “познайомив” (бо вірогідність особистої зустрічі з ним мізерна, враховуючи, що він живе та проповідує не тут) Ялчін, говорить про те, що якість нашого життя залежить від якості інформації, що ми всотуємо щосекунди. Через свої очі, через вуха, дотик пальців, рот, ніс. Та якщо ми уносимося в нетрі “фаст-фуду”, уривків інформації, чужих публікацій, новин, серіалів – в своєму смартфоні, таким чином відрубаємо до 95+ відсотків насиченої цілісної інформації, що ми могли б сприйняти через спостерігання природи, спілкування з рідними або мудрими людьми, що підносять наш інтелектуальний та емоційний, також духовний рівень, через читання ретельно обраних книг, через фізичні процедури, уважне вживання здорової їжі, медитації, вдихання аромату квітів або аромапалиць. 

Мозок, що уноситься щоденними “траблами” або впадає в безкінечну “сплячку” через чередування подразнень і інтелектуального “сну” – занепадає і атрофіюється. Якщо людина зазнала травми, та проводить кілька тижнів прикованою до ліжка, то може втратити більшу частину м’язової сили та маси (що може і не відновитися, особливо коли тобі за 60). Так і мозок – якщо його не тренувати, він перетворить тебе на тупу безвольну істоту.

Давайте перейдемо до принципів Клубу 5 ранку (означених Робіном Шармою) – система 5-3-1, що окреслено на тонкій хустині з пашміни, вовни з Кашміру, що перекладається як “м’яке золото”. 

5 наукових фактів, що стоять за чудовими звичками

Факт 1. Першокласна сила волі – це не вроджена сила, а навичка, розвинена постійною практикою. Вставати на світанку – це ідеальне тренування самоконтролю.

Факт 2. Особиста дисципліна – це м’яз. Що більше ви його напружуєте, то сильнішим він стає. Самураї самоконтролю активно створюють навколо себе ускладнені умови, щоб вибудувати власну природну силу.

Факт 3. Як і решта м’язів, сила волі слабшає, якщо почувається втомленою, тому відпочинок є абсолютно необхідним для вираження майстерності над апатією.

Факт 4. Успішне прийняття будь-якої звички настає за визначеною моделлю автоматизації режиму з чотирьох частин. Дотримуйтеся її, щоб отримати тривалий результат.

Факт 5. Збільшення самоконтролю в одній сфері вашого життя виводить на новий рівень самоконтроль у решті його сфер. Ось чому долучення до Клубу п’ятої ранку – це звичка, яка змінює все та виводить на новий рівень те, що ви робите.

Я додам від себе, які ще звички стали наріжним каменем для моєї продуктивності і спроможності робити те, що я зараз роблю для вас. Тобто створюю кращий в Україні канал особистісного розвитку.

Перше. Вміння швидко та всліпу друкувати на клавіатурі 10 пальцями. Я навчився цьому на квартирі в Нижньому Новгороді в 1996 році, коли готував матеріали для своїх навчальних філософських курсів. Мені тоді було 22 роки, та я перші два тижні тренувався на російськомовній клавіатурі, потім перейшов на англомовну, та коли я друкую, у мене немає потреби відволікатися і переключати увагу між екраном і клавішами. 

Друге. Знання англійської мови. Після закінчення школи, де попри мої відмінні оцінки я не міг нормально і два слова зв’язати, в 1991 році я відвідав два курси, на одному з котрих 7 тижнів відвідував щодня зайняття з американцями, які жодного слова фактично не знали по-нашому. Уроки були з 9 ранку до 5 вечора, та за цей період я спромігся навчитися достатньо, щоб здати TOEFL на рівні випускників інституту іноземних мов. 

Третє. В 2023 році я визначив для себе правило виходити на вулицю щодня з 8 до 9 ранку в будь-яку погоду, я назвав це Йогою ранкової прогулянки. Ми про це домовились з дружиною, та розподілили обов’язки щодо відведення діточок в дитсадок та інше. Під час прогулянок я не мав інших занять ніж займатися спортом, бігати, стрибати, підтягуватися, віджиматися та тестувати всі види тренажерів, що були в наявності. Я також відкрив для себе прогулянки ранковим лісом, наразі дружина проводить там більше ранків зі своєю групою підтримки. 

Три цінності героїчних творців звичок:

Цінність 1. Перемога вимагає постійності і послідовності.

Цінність 2. Доведення початого до кінця визначає розмір заробленої особистої поваги.

Цінність 3. Те, як ви практикуєтеся наодинці, визначає те, яких результатів ви досягатимете на публіці.

Одна загальна теорія спартанської самодисципліни. Регулярно робіть те, що є складним, але важливим, коли це найбільш незручно, – так народжуються воїни.

Райлі заплющив очі та промовив:

    • Я не хочу легкого життя, тому що у ньому моя сила не буде рости. Подаруй мені життя, повне викликів, – таке, що покаже найкраще в мені. Це зробить мою волю залізною, а мій характер – непереможним.

Герої книги Робіна Шарми стоять перед Тадж Махалом. Мені зручно це уявити, бо я сам там стояв в 1997 році і спостерігав містичне переливання кольорів, світла, та величний рух Ямуни, річки Крішни. Поєднання мусульманської святині і цінностей індуїзму в місті Агра. Сподіваюся, що після закінчення війни ми знову зможемо туди потрапити з дружиною. 

Ось що говорить Райлі (фактично через нього говорить Робін Шарма)

    • Бачити Тадж-Махал – це не просто естетична та інтелектуальна насолода. Це також відродження духу. Він пробуджує навіть найбільш занімілу людину до того, що ми, люди, здатні створювати.

Наша задача, яку я хочу до вас донести – що нам потрібно з кожного дня робити шедевр. Проживати по-максимуму кожну хвилину, кожну секунду свого життя, всотувати величезний набір глибокої інформації, що нам надає Всесвіт, розвивати свій мозок і глибину особистості, стати правдивими до своєї сутті, щоб почути і побачити те, чого не бачать інші. Та працювати над глибинними, монументальним проектами свого життя, своїм “Тадж Махалом”, проявом своєї любові, свого досвіду і творчої майстерності.

Світ має стати кращим за той, в який ви прийшли, і єдиний шанс – це стати тією зміною, яку ви хочете побачити навколо. 

Та тільки так ми зможемо бути вільними в вільній країні. Інакше – ми ніхто інші як раби наших девайсів, технологій, новин, інших людей, що прямо чи опосередковано надають вам вказівки, що і коли робити. 

Будьте сильними. Здоровими. Вільними. Дисциплінованими. Скажіть відволікання рішуче Ні!

Vale et Salve!