Алекс Гормозі – один з моїх віртуальних вчителів у другій царині Каіросу – Affluence, тобто мистецтву накопичення та керування багатством, фінансовими ресурсами. Автор стратегічно виважених та системних книг як то Пропозиція на 100 мільйонів доларів. Також на нього посилаються інші з моїх авторитетів, наприклад, Раві Абувала.
В своєму відео Поради моєму юному “Я” Алекс викладає засади успішного підприємництва, суть яких я намагатимусь передати.
Їх вісім.
Перша порада – це важка праця. Ви можете перемогти 99 відсотків конкуренції просто завдяки завзятішому ставленню до робочих задач. Найбільш небезпечна, “гримуча суміш” для заробляння грошей – це робоча етика плюс час. Щоб досягти величних результатів, треба не талант, а більше спроможність до сьомого спітніння працювати над своїми задачами. Аналогія для Алекса Гормозі, власника мережі спортивних залів, доволі релевантна.
Він наводить аналогію двох груп в класах по гончарному мистецтву, що ліпили горщики. Одній запропонували зробити якомога кращий горщик за перший проміжок часу, іншій – якомога більше горщиків. І виявилося, що останні не тільки спромоглися наліпити більше горщиків, але кожний з них був більш досконалим, ніж ті, що працювали весь час над одним. Концепція Алекса – робити ідеальні горщики щоразу, не залишаючи недопрацьованою жодної деталі.
Раніше Алекс вимірював працю над чимось в годинах, та вважав, що працювати над чимось день – це вже велика справа. Тепер рахунок йде на сотні годин і сотні днів – щоб зробити щось значне, треба вкладати набагато більше часу.
Та коли ви починаєте працювати на себе, вам вже ніхто не платить саме за присутність на робочому місці. Це значний зсув в свідомості. Тепер ви відповідальні за все, свій час, свої рішення, наслідки своєї діяльності і – о, тільки не це – за кількість грошей, що спромоглися заробити своїми ідеями.
Друга порада – прийміть невизначеність.
Формула ідеальної пропозиції Алекса Гормозі виглядає так – ідеальний результат помножений на сприйняття вірогідності досягнення поділити на затримку в часі помножену на зусилля та жертву.
Але з підприємництвом все навпаки. Робота на себе потребує величезних ризиків без будь-якої гарантії результату, це займає купу часу та великі зусилля. Коли ти працюєш над своїм бізнесом, маєш в першу чергу думати про те, який досвід ти отримуєш, бо саме досвід дозволяє тобі з великою долею вірогідності досягати успіху в майбутньому, навіть якщо твої перший, другий, десятий проект провалиться (як то часто буває).
Аналогія літака. Для великого літака необхідна довга злітна смуга. Він не може так одразу взяти і піднятися у повітря.
Це як в ігрових автоматах, де ти кидаєш монетки, та в першій машині ти можеш виграти скажімо 100 тисяч доларів за рік, в другій мільйон доларів за 5 років, в третій сто мільйонів за 10 років. Вибір здається очевидним – логічно було б вибрати останній варіант, втім більшість людей обирають швидкий, легкий та набагато менш привабливий. Тому більшість опиняється на роботі, де платять саме достатньо, щоб зводити кінці з кінцями.
Також треба серйозна підготовка, коли ти підходиш до проекту на кілька років твого життя. Ти не можеш отак схопити будь яку пилу, та почати пилити, по деревині тисячу миль завширшки. Якщо вона тупа, ти будеш пилити дуже, дуже довго.
Витрать декілька годин, днів, чи навіть років, щоб заточити пилу, та швидко рухати до своєї цілі в тисячу миль, що пройдеш вдесятеро швидше.
Третя порада – відмовитися від вікендів.
Алекс говорить, що люди, що свідомо відокремлюють частину днів як вихідні, облишаючи робочі завдання, ніколи не зможуть конкурувати з підприємцями, які завзято працюють сім днів на тиждень. Ви не можете просто так викинути 104 дні з кожного року, це розкіш, яку ми не можемо собі дозволити.
Старі люди працюють також, в цьому секрет довголіття. Часто коли люди відходять від роботи, що приносить їм і радість, і відчуття корисності для світу, інших людей, це співпадає з їхнім внутрішнім і зовнішнім занепадом.
Четверте – про конкуренція.
Переможці працюють заради клієнтів, а конкуренти – зазираються на переможців.
«Успіх – це єдина помста. Як тільки ви розширюєтеся, вони уходять в забуття. Ви стаєте гучнішими – їх ніхто не чує. Ви не потреба перебити їх – ви відкидаєте тінь настільки велику, що їх ніхто не помічає». Цитата Алекса Гормозі.
Ще одна цитата. «Немає більш безглуздої втрати часу, ніж на те, щоб виправдати свої дії перед людьми, життя яких не відповідає тому, що хочете ви».
І ви не можете спричинити біль на своїх ненависників більшу, ніж їхнє власне життя.
Якщо хтось копіює вас, ви вже перемогли, тому що вони потребують вас, а не ви – їх. Більше переймайтеся, коли вас перестають копіювати, тому що в цьому випадку вам нема що запропонувати.
Зазвичай пиріг набагато більший, ніж уявляють його собі різні учасники ринку. Саме можливість вибороти собі ще частину – це умови гри. Чи будете ви задоволені в кінці життя стверджувати, що так здорово, що в житті у вас не було жодних перешкод. Я радий, що ніхто не засумнівався в моїй геніальності.
Якщо ви розумієте, що це ціна на етикетці тієї людини, якою ви намагаєтеся стати, то з готовністю її заплатите.
П’ята – дружба.
Ось два критерії для справжніх друзей від Алекса –
1 – Чи справді вони щиро радіють за тебе, коли ти перемагаєш?
2 – Чи вони роблять тебе кращим?
Це рідкісні душі, та нехай на десятки ненадійних друзів знайдуться одна чи дві щирі душі, що підтримують тебе, коли ти на самому дні, у тебе все пропало, це варто того, щоб заводити друзів. Рідкісні люди, які підтримують тебе у досягненні твоїх цілей, цінніші за самі цілі.
Вважай себе удачливим якщо ти знайдеш хоча б одну людину, яка вірить в тебе більше за тебе самого. Та після цього – ніколи не відпускай.
Більшість людей зовні підтримують тебе, коли ти скажімо втратив роботу, бо вважають, що таким чином ти зійшов з дистанції, і відчувають від цього потворну насолоду, бо тобі можна більше не заздрити.
Шоста – ненависники.
Якщо вони не випередили тебе в житті, сприймай їхню ненависть як заздрість.
Я ставлюся до ненависті як до зворотного зв`язку, не більше того.
Сьома – Негативні емоції.
Смуток виникає від браку варіантів – саме тому він відчувається як безнадія. Тривога виникає від безлічі варіантів, але браку пріоритетів. Саме тому вона відчувається як параліч. Дивишся скрізь, але не рухаєшся нікуди. Виріши смуток знанням, а тривогу – рішенням.
Розчарування приходить тоді, коли не справджуються очікування.
Стоїчна інтерпретація = “Уяви собі всі речі, які могли піти шкереберть набагато гірше, ніж сталося.
Уяви собі, як всі ці погані речі сталися 1000 разів до ряду.
Що таке не влучити в кільце для великого гравця в баскетбол як Майкл Джордан. Чи не роблять його промахи менш значущим?
Якщо ти б прислухався тільки до своїх особистих порад, то був би зараз набагато далі, ніж те місце, де ти знаходишся по життю.
Восьма – Прислухатися до порад.
Кращі поради, до яких я можу прислухатися, то від майбутньої кращої версію самого себе, або від людей, що знаходяться в кращій позиції в своєму житті, ніж я.
Ти не боїшся зазнати невдачі. Ти боїшся, що інші люди подумають про тебе, якщо ти зазнаєш невдачі. Але якщо ти боїшся цього, уяви, що вони подумають про тебе, коли ти навіть не намагаєшся. Ага, вони не думають.
Чим більше я слухаю це, тим кращим стає моє життя – якщо вони не мають того, чого ти хочеш, не слухай, що вони кажуть.
Прислухайтеся до тих, хто допоможе вам рухатися швидше по вашому шляху в житті. Швидше досягати своїх цілей.
Алекс побудував для себе класифікацію тих, до кого він прислухається. На сьомому рівні – ті, хто не має жодного впливу – це коменти в соцмережах, це просто шум. Вони просто не знають тебе.
Рівень 6. Знають мене, але не мають того, що я хочу досягти.
Рівень 5. Знають мене, та знають когось, у кого є те, чого я хочу.
Рівень 4. Хтось, хто був там.
Рівень 3. Допоміг комусь досягнути того, чого я хочу.
Рівень 2. Допоміг комусь схожого на мене досягти цілей, які я собі ставлю.
Рівень 1. І сам спромігся, був там, і взяв на той рівень когось схожого на мене, і так багато разів.
Остання бонусна порада від Алекса – створіть багато цінності, та пропонуйте те, що створили, безкоштовно до тих пір, поки вам не запропонують щось самостійно, або якщо попит на ваші послуги не буде більший за ваші можливості, тоді можете починати від 20 відсотків від вартості вашої скажімо консультації до 100 відсотків інкрементально. Давайте, будьте щедрими, та не очікуйте нічого взамін.