Ставте під сумнів все, що бачите, але з щирим бажанням прийняти відповідне коригування в своєму житті. 

Більшість людей ділиться на дві категорії. Одна категорія – це люди, які узгоджують свої думки з тим, що їм говорять в соцмережах, групах, спільнотах, до яких вони приєдналися. Це те, що Джим Квік називає Digital Deduction. Це альтернатива особистій дедукції, де ти робиш висновки на своєму ретельному дослідженню реальності, що її пропагував славний Шерлок Холмс. В суспільстві прийнято слухати, що говорять “інфлуенсери, блогери, ведучі ТВ каналів, лідери волонтерських рухів, лідери думок або активні члени різних Телеграм каналів”. 

Інша категорія людей – “ті, що завжди проти”. Що б вони не почули, у них завжди альтернативна думка про ту чи іншу подію. Іноді їх одразу дві-три, що міняються чи не щотижня. 

Обидві категорії часто не мають сміливості чи гнучкості для того, щоб провести достатньо аналізу чи здорового глузду, щоб прийняти свої помилки і сформувати свої думки. (“У людей зараз занадто багато здорового глузду. Дивно, що вони їм не користуються”).

Знання – сила? Я пропоную робити такі корегування. 

Перше – у вас не обов’язково має бути своя думка щодо всього, що відбувається. Особливо там, де у вас немає жодного контролю щодо розвитку подій. Дуже уважно слідкуйте за тим, що впускаєте в свій мозок. Коли його переповнює потік інформації (digital deluge), він дуже швидко переключається між однією подією (та формуванням своєї думки про це) та іншою, десятки разів на день, та мозок витрачає на це майже всю свою найціннішу енергію, і ви не можете думати про насправді важливі речі. 

Що можна прибрати? Звичку продивлятися оновлення статусів друзів в соцмережах (і відповідні “лайки” – у “короля консалтинга” Сема Овенса практично не було своїх профайлів в соцмережах, та це не завадило його досягти вершин в своєму фаху). Також звичку слідкувати за всіма новинами. Якщо не можете без них жити – виділяйте 10 хвилин на день, але не вранці, і не ввечері, щоб передивитися якийсь дайджест з надійного джерела. Допомагати ЗСУ і волонтерити ви можете і без 200-кратного переглядання всіх можливих думок і новин.

Друге – Оберіть джерела інформації, які узгоджуються з вашими цілями та покращують ваше життя, дають можливість навчатися та розвиватися. Нехай це книги в тій сфері, що ви обрали для себе (для мене це більше 100 книг в шести царинах каіроса, що я вважаю для себе “літературою мудрості”, включаючи біографії визначних людей, з моєї точки зору).

Третє – Навчіться постійно ставити питання, будь-то комусь, чия думка для Вас важлива, чи для ChatGPT, який в 90+ відсотках випадків для мене особисто надає дуже корисну і важливу інформацію, але йому треба вміти поставити детальне, точне питання. Також ставте питання самому собі. Їхнє формулювання вимагає деякого досвіду, і з роками питання до самого себе будуть все більш витонченими і вимагати все більш глибоких відповідей. Завжди вимагайте відповідей на свої питання, та шукайте, продовжуйте, поки не знайдете щирих та детальних відповідей.

Четверте – Коли отримали знання, дійте. Зараз наведу цитату, яка є фактичним джерелом для того, що потім стали транслювати в латинську – scientia potentia est – “Знання – це сила”. Але сила не саме в знанні. Кінцева мета знання — це сила; застосування теорем полягає у розв’язанні проблем; і, нарешті, мета всієї спекуляції — це виконання якоїсь дії чи завдання.

Це сказав Томас Гоббс, секретар Сера Френсіса Бекона, якому власне помилково приписують максиму щодо сили знання.

Що б вам не говорили в школі про те, що ви недостатньо розумні чи багато помиляєтеся. Вчиться висловлювати свою думку, ставити розумні питання, шукати на них відповіді, та діяти відповідно.

Та ніколи не бійтеся визнати свої помилки. Тоді ваші думки, вчинки, питання та відповіді на них будуть все більш мудрими та узгодженими з вашою місією на Землі. 

Щоб ви знали – все, що я пишу, я роблю це в ручному режимі, мої тексти повністю авторські (там, де є цитати, я прямо про це говорю). 

Процвітайте та будьте сильними та здоровими.