Зараз проходжу через реалізацію того, що Джим Квік називає 4 видами геніїв. Також про його фразу «It’s not how smart you are; it’s how you are smart. Intelligence is fluid».
Він говорить, що те, що Альфред Бінет і Саймон визначили як IQ, рівень інтелекту, через тести, що розробляли для французького уряду на початку 1900-х, зовсім не є ознакою розумового розвитку людини, бо всі ми різні, і хтось має креативний талант та дасть будь-якому професору 100 балів фори, чи має “вуличний талант” та вміє вийти переможцем з будь-якої нестандартної ситуації в бізнесі, чи надзвичайно талановитий у відносинах з іншими людьми.
Джим Квік говорить, що в кожному з нас живе геній, якого ми пригнічуємо своїми ганебними та помилковими переконаннями про свої можливості, потенціал, здібності, що були насаджені батьками, вихованням, суспільством. Та Джим виділяє такі види геніїв:
Геній “Динамо” – це те, про що люди думають в першу чергу як про талановитість, геніальність. Це люди надзвичайно креативні і спроможні на складні твори, витвори мистецтва, кіно, або наукові теорії. Це може бути Шекспір, або Віктор Гюго, Гете. Мікеланджело, Сальвадор Далі, Леонардо да Вінчі. Також Галілео, бо він бачив на небі те, що не бачили інші.
Геній – “Спалах”, що пробуджує в інших найкраще і дозволяє їм розкриватися. Джим наводить приклад Опри Уінфрі. Це може бути будь-хто з бізнес-тренерів, коучей, для мене це Стівен Кові, Тім Ферріс, також різні духовні наставники, їх було доволі багато в моєму житті, та вони допомагали зростати мені і тисячам інших людей.
Геній – “Темпо”, що бачать за межами теперішнього часу, на великі відстані, роки, десятиліття, століття. Це Нельсон Мандела, який 27 років провів у в’язниці, потім вийшов зі своїм баченням розвитку суспільства. Для мене це власники бізнесу, які спромоглися пройти через десятиріччя кризисів і змін, чи ті, хто підтримує сімейні традиції з покоління в покоління. Це старі люди, які сповнені мудрості і можуть нас багато чому навчити.
Геній – “Сталі”, або міцності, ті, хто закопуються в деталі, в нюанси, та роблять свій продукт настільки досконалим, що це підкорює світ. Джим наводить приклад Сергея Бріна, засновника Гугл, та Біллі Бін, що зробив бейсбол таким, яким його ніхто не знав до нього.
Який тип генію вам ближче? Я думаю, що моя ідентифікація більше до того, що робить Опра Уінфрі, з її емпатію і вмінням розуміти людей і здобувати від них найбільш щирі і надихаючі історії. Біографія Опри і те, що вона робить – в моєму списку наступних книг, бо насправді замало знаю. Втім, моя ініціатива з інтерв’ю, що проводжу з плеядою митців, творців, спортсменів, геніїв – направлена саме до цього, на кшталт того, що робить Опра.
Далі я працюю над своєю креативністю, і мій проект Каірос – це суттєва частина того, щоб “прокачати” свою здібність бути “динамо”. Далі я хотів би пронести ідеї саморозвитку через велику тривалість по часу, робити це роками та десятиліттями, та показати на прикладі, яким може бути щасливе та насичене, успішне життя. Всі мої звички, внутрішні і зовнішні, направлені саме на це.
Та зануритися в деталі – зазвичай мені не вдається наразі пропрацювати в деталях свої проекти, але на щастя у мене є підтримка, та команда, що допомагає мені досягати цілей.
Ви набагато розумніші і спроможніші, ніж вас намагалися переконати, та настав час для того, щоб перебудуватися, переналаштуватися, та перестати стверджувати: “Та я занадто старий для цього ”, “Річ у тому, що я така людина, що…” “Та я не вмію виступати, я ніяковію саме від думки, що скажу щось на публіку”, “Мене ніхто не буде слухати ”, “Як мати двох дітей, я не можу собі дозволити…” “У мене немає часу на саморозвиток ”.
То все більшою мірою брехня від вашого застарілого мислення, що ви не можете змінитися, що ви має жити в своїй маленькій в’язниці, що побудували навколішки. Та має прийти хтось, хто відерне вас з цього жалюгідного становища, та допоможе стати генієм, знайти генія в собі.